НАША ІСТОРІЯ

«Healthy Schools: заради здорових і радісних школярів» – це унікальна соціальна програма, яка реалізується Центром «Розвиток КСВ» та Mondelēz International Foundation.

Програму було засновано 3 роки тому. Ми створили її, аби сприяти популяризації здорового способу життя та розвитку свідомого ставлення школярів до власного здоров’я!

Пілотний проект Програми відбувався протягом квітня-червня 2018 року та охопив 73 заклади загальної середньої освіти Києва, Київської та Сумської областей. А зараз ми залучили вже більше 900 шкіл з усіх регіонів України!

«Неймовірні ініціативи, надзвичайна енергія, унікальні вчителі, школярі і батьки, які заряджають, надихають і щодня доводять, що зміни починаються з нас самих!” – ділиться своїми враженнями від проекту менеджер з комунікацій, Україна та Євразія Mondelēz International Юлія Малько.

«Якщо спочатку мотивацією для реєстрації шкіл у Програмі був грошовий приз, то у процесі реалізації активностей учасникам вже самим було цікаво знаходити креативні рішення: вони готували здорові сніданки для мам на День матері, насолоджувались фруктовими й овочевими тижнями, проводили фестивалі танців спільно з батьками, вчителі й учні ставали в планку на заняттях і саджали разом дерева. Можемо сміливо сказати, шо Програма «Healthy Schools» вже перетворилася у цілий рух, завдяки якому бути здоровим стало ще модніше», – коментує керівниця Центру «Розвиток КСВ Марина Саприкіна.

За ці роки програма зазнала істотних трансформацій: якщо раніше школи брали участь у проекті протягом усього навчального року та виконували тільки активності за власними ідеями,то в цьому навчальному році ми повністю змінили наш формат! Тепер ми проводимо короткі челенджі на задану тему, кожен довжиною в 4 тижні. Під час челенджу школи виконують завдання, надані нами, і також проводять додаткові активності. Таким чином школи лишаються ще більш активними та вмотивованими, а ми можемо нагородити грантами ще більше навчальних закладів – аж 15 переможців за навчальний рік!

Челенджі навчального року 2020-2021

Спорт Челендж: 16 листопада – 24 грудня 2020

У 2020 році звичне шкільне життя зазнало багатьох змін та обмежень. Попри це, учні із усієї України довели, що вони не готові сидіти, склавши руки. Свою активність, креативність та енергійність школярі змогли проявити завдяки спортивному челенджу «Фізична культура» від проєкту «Healthy Schools*: заради здорових і радісних школярів». Онлайн-фінал челенджу відбувся 24 грудня, а його результати перевершили усі сподівання. Переглянути онлайн-фінал:
https://www.facebook.com/164199274403174/videos/235954761212993

Челендж тривав із 16 листопада до 16 грудня 2020 року. За цей час понад 120 тисяч учнів з 450 українських шкіл проявили неабиякий інтерес до фізкультури, адже кожна школа в середньому проводила близько 7-8 активностей щотижня! Креативними були і ідеї учасників – вони влаштовували танцювальні руханки, шкільні олімпіади та сімейні спортивні заняття, брали участь в онлайн-тренуваннях, слухали пізнавальні лекції від фітнес-тренерів і навіть організовували творчі заходи, присвячені спортивним темам.

Із усіх зареєстрованих шкіл-учасниць повністю пройшли програму 280, а 30 найзавзятіших шкіл потрапили до онлайн-фіналу челенджу, що відбувся 24 грудня. Фіналісти представили звіти своїх активностей експертам – на основі них і були визначені найспортивніші школи України.

І місце (розмір гранту – 35 000 грн) – Шепетівський НВК №1 (Хмельницька область).
Цей навчальний заклад підкорив суддів своїм драйвом та активністю учнівського самоврядування, що і допомогло команді набрати рекордну кількість балів.
Фінальне відео: https://youtu.be/5ycrh-NPN90

ІІ місце (розмір гранту – 20 000 грн) – Шосткинська спеціалізована школа №13 (Сумська область).
Цій школи вдалося реалізувати неймовірну кількість активностей, залучившись підтримкою надзвичайно енергійних педагогів.
Фінальне відео: https://youtu.be/QKCDNbtt03s

ІІІ місце (розмір гранту – 15 000 грн) – Бериславський опорний заклад (Херсонська область).
Навчальний заклад, який здобув призове місце завдяки своїй креативності та вмінню надихати інших на заняття спортом.
Фінальне відео: https://youtu.be/V2JMEh3loZc

Переможці челенджу із Шепетівського НВК діляться враженнями: «Healthy Schools – це найпотужніший, найдрайвовіший проект, у якому наша школа коли-небудь брала участь. Завдяки ньому ми дуже згуртували педагогів, учнів, батьків і громадськість – загалом, ми залучили понад 4 000 осіб! Наші учні вже з нетерпінням чекають наступного челенджу».

Виграні гранти школи зможуть використати для закупівлі обладнання для сучасних STEM-лабораторій (STEM: S-science, T-technology, E-engineering, M-mathematics). Окрім трійки призерів, нагороди отримали ще два навчальних заклади – КЗ Березівської сільської ради «Первомайський НВК» здобув приз сільської школи, а Харківська ЗОШ №28 отримала приз глядацьких симпатій.

Особливо радісним є те, що спортивні активності вийшли далеко за рамки шкільного життя – окрім майже 13 тисяч вчителів до челенджу доєднались також понад 100 тисяч батьків та більше 80 тисяч жителів громад! За такий короткий проміжок часу учасникам вдалось створити 200 креативних відеороликів про свою участь у спортивному челенджі, а також провести понад 300 оригінальних та цікавих уроків на тему спорту. Такі неймовірні результати свідчать про те, що челендж «Фізична культура» допоміг популяризувати здоровий спосіб життя не лише серед дітей, а й серед дорослих з усієї України.

Керівниця Центру «Розвиток КСВ» Марина Саприкіна відзначає: «Програма «Healthy Schools: заради здорових і радісних школярів» протягом декількох місяців встигла перетворити звичайну загальноосвітню школу на цілий спортивний табір, де кожен дотримується здорового способу життя. Ми не очікували, що така ініціатива може перетворитися на глобальний всеукраїнський рух. Перший етап сподобався і дітям, і вчителям, і навіть батькам. Тому маємо надію, що наступні два раунди теж принесуть користь кожному. І дуже пишаємося тим, що учасники демонструють свою наполегливість».

Комунікаційна менеджерка Mondelez International Євгенія Денисьєва розповідає про свої враження: «Я щодня дивуюся, які у вас креативні ідеї та скільки у вас енергії. Я подивилась на вас, на ваші щоденні вправи і активності, та й почала сама робити зарядку! Я надзвичайно пишаюся бути частиною цієї програми, адже кожен ваш захід, кожне відео – це заявка на проактивну життєву позицію та свідоме ставлення до свого здоров’я. Дякую вам за цей приклад, що ви надаєте своїм учням, їхнім сім’ям і вашим громадам».

Хеппі Челендж: 22 лютого – 1 квітня

1 квітня 2021 року відбувся фінал Хеппі челенджу (Челенджу Щастя) в рамках Всеукраїнської програми «Healthy Schools: заради здорових і радісних школярів», започаткованої Центром «Розвиток КСВ» за підтримки Mondelēz International Foundation. Її мета – популяризація здорового способу життя та виховання корисних звичок серед школярів. Переглянути онлайн-фінал:
https://www.facebook.com/164199274403174/videos/247811800402976

Крістіна Боннер, представниця Міжнародного Фонду Mondelēz International Foundation коментує: «Ми пишаємось тим, що Центр «Розвиток КСВ» є нашим партнером в Україні, і тими результатами, які досягаються в рамках програми Healthy Schools. За три роки існування Програми було охоплено більше 250 тисяч учнів, 35 тисяч вчителів із 900 шкіл з різних куточків України. Звісно, дотичними до активностей стають також їхні родини і громади. І ці цифри свідчать про те, яку величезну популярність здобула програма Healthy Schools в Україні.»

Хеппі челендж, що тривав з 22 лютого до 1 квітня 2021 року, був присвячений ментальному здоров’ю школярів і школярок, яке є надзвичайно важливим для їхнього успішного навчання і розвитку їхніх здібностей. Особлива ця тема актуальна під час COVID-19.

Упродовж чотирьох тематичних тижнів 380 шкіл виконували завдання, у яких вони досліджували різні аспекти психологічного благополуччя учнів. Разом із вчительською спільнотою школярі провели 500 занять з арт-терапії і більше 300 інтерактивних уроків про протидію булінгу, зняли більше 200 роликів соціальної реклами, створили більше 200 унікальних просторів щастя у школах, здійснили більш ніж 300 еко-активностей – волонтерили, робили добрі справи для громад (допомагали літнім людям, притулкам тварин, дитячим будинкам), і щодня дбали про своє ментальне здоров’я.

Марина Саприкіна, керівниця Центру «Розвиток КСВ», зазначає: «Школи отримали 12 завдань, згідно з якими щодня організовували різні активності з підтримки ментального здоров’я. Загальна кількість таких заходів для школярів всієї країни становить більше 3 тисяч. Багато шкіл створили простори щастя та центри підтримки як результат Челенджу. Тому впевнена, що ті активності, які школи започаткували, будуть і надалі реалізовуватись.»

Учні та вчителі також долучались до прямих ефірів, на яких виступали експертки та зіркові гості і розповідали про медитації як засіб боротьби зі стресом, практику усвідомленості (mindfulness), а також управлінські й освітні рішення, які можна застосувати, щоб створити безпечний і вільний від цькувань простір у навчальному закладі. Зокрема, запрошеними спікерами стали: Максим Девізоров, актор популярного та гостросоціального серіалу «Перші ластівки»; Надія Рогозіна, психологиня, коуч та співзасновниця першого україномовного мобільного застосунку для медитацій Svitlo; Ірина Скорбун, консультантка ЮНЕСКО з питань профілактичної освіти, співавторка методичного посібника для педагогічних працівників «Попередження насильства у закладах освіти»; Вікторія Шум, викладачка практик усвідомленості та співзасновниця консалтингової компанії з розвитку емоційного інтелекту EQLab.

Із усіх зареєстрованих шкіл-учасниць до кінця програми дійшли і, відповідно, зробили всі тижні всіляких челенджів 287 шкіл (76%), а 30 найзавзятіших шкіл стали фіналістами. За підсумками чотирьох челенджів переможцями стали і отримали грант:

1 місце (розмір гранту – 35 000 грн) – Шепетівський навчально-виховний комплекс №1 у складі: “Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів та ліцей ім. Героя України М. Дзявульського” Хмельницької області.

Фінальне відео: https://www.youtube.com/watch?v=k3uH0tBe9Z0

2 місце (розмір гранту – 20 000 грн) – Комунальний заклад Верхівцевський навчально-виховний комплекс “Заклад загальної середньої освіти №1-заклад дошкільної освіти”Верхівцевської міської ради” Верхньодніпровського району Дніпропетровської області.

Фінальне відео: https://www.youtube.com/watch?v=mCpxFEAQPbI

3 місце (розмір гранту – 15 000 грн)- Новопразький навчально-виховний комплекс Новопразької селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області.

Фальне відео: https://www.youtube.com/watch?v=EUK2vGIKXMU

Приз сільської школи (розмір гранту – 10 000 грн) – ЗОШ І-ІІІ ст. с. Липини Луцького району Волинської області.

Приз глядацьких симпатій (розмір гранту – 10 000 грн) – Смілянська ЗОШ І – ІІІ ступенів № 11 Смілянської міської ради Черкаської області. Представники цієї школи розтопили серця фіналістів своїм душевним відео та завіршованою розповіддю про шлях у проекті.

Виграні гранти школи зможуть використати для закупівлі обладнання для сучасних STEM-лабораторій (STEM: S-science, T-technology, E-engineering, M-mathematics).

Семенюк Анастасія, педагог-організаторка Шепетівського НВК №1, який посів 1 місце у Хеппі челенджі, говорить: «Хеппі челендж згуртував нашу велику ліцейну родину. Він допоміг нам усвідомити цінність моментів, на які ми зазвичай не звертаємо уваги. Він навчив нас бути собою, піклуватись про оточуючих та цінувати час, проведений з родиною. Нашою метою було зробити всіх нас трішки щасливішими. І це нам вдалося!»

15 шкіл-фіналістів отримали приз – участь у майстер-класі “Навички усвідомленої комунікації” від Євгенії Білан, консультантки у методі позитивної психотерапії, організаційного коуча, президента МБФ “Життя з надлишком”, який організовує для них партнер Програми Healthy Schools – психотерапевтична онлайн-платформа Mental Code.